Hizmetlerimiz

Oto Elektrikçilik Mesleğine Dair

Motorlu taşıtlarda aracın elektrik sistemindeki arızayı bulan,elektrik donanımının yapılmasını,onarılmasını ve yenileme işlemi gibi çalışmaları yürüten kişi veya kişilere oto elektrikçisi denir.

Görevler

– Aracın ısıtma sistemlerindeki arızayı tespit eder,aydınlatma arızasını tespit eder ve onarır.

– Araç içi oto elektrik tesisatını döşer ve bunları teknik kurallara uygun şekilde yapar.

– Değişik marka ve modeldeki araçların marş motorları, marş şalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri (konjektör), aydınlatma sistemleri, far ayarları, bataryalar (akü), bobinler, alet tablosu göstergeleri ve ateşleme sistemlerini kontrol eder, arızalarını saptar.

– Araçta arıza olan parça ve ya parçaların değişimini sıfır parça ile değiştirir yada onarır.

İş Sırasında Kullanılan Alet ve Malzemeler

– Matrik anahtar takımları ve İnç

– Farklı boyutlarda tornavida ve pensler, kablo sıyırma pensi, buji lokması, ayar pensi, tesviyeci tezgah mengenesi, kutupbaşı temizleme fırçası, hidrometre, çektirme, burç sökme takma aparatı, lehim tabancası, far ayar cihazı, avans ayar tabancası, batarya şarj cihazı, ampermetre, voltmetre, zımpara taşı, kablo, ampul, duy, zımpara, age civata, somun ve diğer aletler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Oto elektrikçisi olmak isteyenlerin ;

– Fen bilimine meraklı ve bu alanda yetenekli olmak

– El becerisine sahip

– Titiz ve dikkatli

– Görme konusunda oldukça iyi olmalıdır.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Oto elektrikçiler genel olarak atölyelerde ve fabrikalarda çalışmaktadırlar. Çalışma alanları oldukça temizdir. Çalışırken eğilmek, diz çökmek gibi hareketlerde bulunur. 

– İşletme yöneticileriyle, İşletme sahipleriyle, Şoförlerle, Müşterilerle ve meslektaşlarıyla iletişimde bulunur.

 

OTO ELEKTRONİK

Adana Chevrolet ve Opel servisi olarak faliyet gösteren firmamız oto elektronik anlamında her türlü teknik desteği profesyonel ekibi ile vermektedir. 

Sürekli gelişen teknolojiye hızlı bir şekilde adapte olan ve oto elektronik sektörde bu hizmet alanında sayılı firmalar arasındadır. Birincil amacımız normal servisler haricinde çözülmesi zor yada çözülemeyen sorunları gidermek ve çok değerli müşterilerimizi memnun etmektir. Airbag Beyni, ECU, Immobiliser Modülleri, Dijital Kilometre,abs modülleri, Radyo-Teyp Kod Çözme, Elektronik sistemleri ile ilgili sorunları çözüyoruz.

OTO MEKANİK 

 Hayatımızın bir parçası olan arabalarımız neredeyse elimiz ayağımız durumuna geldi. Araç kullanmaya henüz alışmamış ve bu keyfi yaşamamış insanlara pek gerekli bir sistem gibi gelmeyebilir. Arabası olupta sonrasında arabasız kalan insanlar normal hayatlarında bir hayli zorlanmıştır. Dışarıdan basit bir yapı gibi görünse de içine girerek basit bir şekilde çalıştırdığımız ve kullandığımız otomobillerin aslında kendi içinde ne kadar büyük ve karmaşık bir sistem sayesinde işleyişini sürdürdüğünü de bilmemiz gerekir. Ehliyet alırken bile sınava tabi tutulduğumuz da basit ezber yöntemi ile öğrendiğimiz oto mekanik ile ilgili bilgiler yaşadığımız herhangi bir arıza durumunda tamiratı yapan oto mekanik ustası tarafından anlatılınca bilmemize rağmen yeni terimler ile karşımıza çıkmaktadır. Otomobilinizin sağlıklı bir çalışma şekli için sadece motor çalışma sistemini bilmek yetmemektedir. Bunun dışında lastik süspansiyonu, fren balataları gibi birçok mekanik oluşumun olduğunu da bilmeniz gerekir. Otomobilinizde kioto mekanik sistem birbirlerine bağlı olarak çalıştığı için işleyiş olarak tamamen bir bütünlük içerisinde olduğunu ve en fak bir parçasına dahi büyük zararlar vermeden dikkat ederek bir sorun durumunda hızlıca müdahale edilmesini sağlamamız gerekir. Aracın hareket etmesini sağlayan temel iskeletoto mekanik sistem içerisinde yer alan bir işleyiş sistemidir buna aracın yürüyeni de denilmektedir.